2019.09.27.
08:00
Új korszak beköszöntét ígéri az a napokban terjedő (nem hivatalos, csak „kiszivárgott”) hír, miszerint a Google áttörést ért el a kvantumszámítógépek fejlesztése terén.
A keresőóriás és a NASA által kifejlesztett kvantumprocesszor az erről szóló kutatási dokumentáció szerint 3 perc és 20 másodperc alatt végez egy olyan művelettel, mely a világon jelenleg működő legerősebb szuperszámítógépnek 10000 évig tartana.
A hangsúly nem csak a gyorsaságon van, hanem azon is, hogy olyan új lehetőségek nyílnak meg, melyek a jelenlegi számítógépek további teljesítményfokozása mellett sem lennének elérhetőek. Ilyenek például az anyagmolekulák mozgásának valós időben történő elemzése vagy az idegrendszer neuron-szintű visszafejtése. A kvantumszámítógépek megváltoztathatják azt, ahogy napjainkban bizonyos dolgokról (pl. törhetetlennek hitt titkosítások, mesterséges intelligencia alapú szimuláció) gondolkodunk, továbbá sok ma még nem is látható vagy sejthető kérdéskör is előtérbe kerülhet.
|
Egy kis technikai háttér
Az általunk ismert és használt számítógépek az információkat bitekben tárolják, melyeknek két lehetséges állapota van: 1 vagy 0. Emellett a műveleteket alapvetően szép sorjában hajtják végre, egyiket a másik után. Az „alapvetően” szó használata azért indokolt, mert bizonyos mértékű párhuzamos műveletvégzés a többmagos (több műveletvégző egységet tartalmazó) processzoroknak köszönhetően egy ideje már megoldott az egyszerű személyi számítógépeken (és persze telefonokon, tableteken, laptopokon) is, nem is beszélve a szuperszámítógépekről.
A kvantumprocesszorok azonban a „hagyományos” számítástechnikai alapokhoz képest egészen más elmélet szerint dolgoznak. Itt már van egy elmozdulás a tisztán 0 és 1 alapú számításoktól. Ugyanakkor a műveleteket párhuzamosan hajtják végre, ezáltal olyan kihívásokkal is megbírkóznak, melyeket a ma ismert és használt számítógépek még nem, vagy csak nagyon hosszú idő alatt lennének képesek teljesíteni.
|
|
Azt, hogy a Google a most nyilvánosságra került eredményeivel tényleg elérte-e a kvantumfölényt, egyelőre még szakemberek vitatják. Tudni kell, hogy a valós problémákra reagálni képes és univerzális kvantumszámítógépek kifejlesztésére már régóta kemény küzdelem folyik. Nem csak állami háttértámogatásnak örvendő óriásvállalatok, hanem oktatási és kutatási intézmények, startup cégek is igyekeznek előrukkolni a nagy meglepetéssel, melyre hivatalosan egyelőre a Google részéről sem került sor. Egyes várakozások szerint azonban hamarosan ez is bekövetkezik.
A cikket írta a PC Center Hungary Kft. a pcworld.hu Úgy tűnik, minden jelenlegi számítógép mehet a levesbe c. cikkében található információkat is felhasználva.
PC Center Hungary Kft. - INFORMATIKAI SZOLGÁLTATÁSOK, INTERNETES MEGOLDÁSOK
Rendszergazda szolgáltatás
További híreink