3 BIZTONSÁGI TIPP okosjáték tulajdonosoknak a cikk végén.
Ha otthonodban is van okosjáték, esetleg tervezed a beszerzését, érdemes néhány dolgot végiggondolni.
Hogyan keletkeznek a kriptovaluták?
A kriptovaluták elektronikusan keletkeznek és virtuálisan tárolhatók, nincs belőlük sem érme, sem pedig papírpénz, az egész egy számítógépes kódsor. A következő módszerekkel lehet hozzájuk jutni:
A bányászat a kriptovaluta előállításához szükséges egyedi algoritmusok alapján létrejövő kódsor létrehozása. Nem véletlen a szóválasztás: bányászat, azaz erőfeszítést igénylő tevékenység, értékhordozó lassú kitermelése (hasonlóan az arany vagy a gyémánt bányászatához).
A bitcoin bányászok speciális szoftverek segítségével matematikai problémákat oldanak meg, amiért cserébe előre meghatározott mennyiségű bitcoint kapnak. Így kerül a bitcoin a forgalomba.
Ami a bitcoint illeti, bányászatához kezdetben egy otthoni számítógép is elég volt, de mára már – mivel a hálózat egyre nagyobb lett, egyre többen „bányásztak” – nagyon erős központi és grafikai processzorral rendelkező számítógépek szükségesek. A bányászathoz hatalmas szerverparkokat hoztak létre erre szakosodott cégek, akiktől adott esetben akár számítási kapacitást is lehet vásárolni, és ily módon résztvenni a bányászatban.
A fentiek alapján érthető, hogy a kriptovaluták bányászata a számítástechnikai termékek piacára is jelentős hatással van.
A bányászati láz miatt különösen megnőtt a kereslet a nagy teljesítményű videokártyák iránt. Januárban az NVIDIA (elsősorban korszerű grafikus processzorai révén ismert számítástechnikai vállalat) arra kérte a kereskedőket, hogy előbb a játékosokat szolgálják ki. A bányászok felvásárlási láza ugyanis kedvezőtlenül hatott a „gamer világra”, az áremelkedések miatt sokan el is fordulnak a PC-ktől, helyettük konzolt vásárolnak. Ez a videokártya gyártóknak nyilvánvalóan nem kedvez, hiszen nem szeretnék elveszíteni a gamereket.
Itt szeretnénk visszautalni egy korábbi cikkünkre, melyben arra hívtuk fel a játékosok figyelmét, hogy az NVIDIA GeForce NOW (egyelőre béta állapotú és ingyenesen használható) felhő alapú szolgáltatásának köszönhetően szinte bármilyen játék játszható lett az interneten keresztül.
Az eddig említetteknél meghatározóbb az a hatás, melyet a digitális fizetőeszközök mögött álló blockchain (blokklánc) technológia vált ki.
A blockchain technológia ráadásul nem csak a pénzügyekre vagy az informatikára van hatással, hanem várhatóan beszivárog majd mindannyiunk hétköznapjaiba, életébe. Következő cikkünkben erről lesz szó.
Kapcsolódó cikkek:
KRIPTOVALUTA GYORSTALPALÓ - 1. RÉSZ: EZÉRT TILTOTTA BE A FACEBOOK A KRIPTOVALUTA-HIRDETÉSEKET
KRIPTOVALUTA GYORSTALPALÓ - 2. RÉSZ: EGYSZER FENT, EGYSZER LENT... MIÉRT?