Ha otthoni / mikrovállalkozásos adatmentésről van szó, sokan még egy másik számítógépre, külső merevlemezre, DVD lemezre, vagy pendrive-ra gondolnak elsősorban. Gyakran hallani a felhőbe mentésről, de ez sokak számára még kissé ködös. :-)
Témánk: Mit tehetünk a gyermekek digitális biztonságáért, hogyan védhetjük őket az online világban?
Tipikus szülői kérdés: „Mi történt ma az iskolában?”. Ennek a mintájára érdemes megbarátkozni a következővel is: „Mi volt ma az interneten?”.
Amennyire szokatlannak tűnik így felvezetni egy beszélgetést a csemetével, talán éppen annyira indokolt is. A gyerekek egyre fiatalabb korban kezdik el használni a digitális eszközöket, ráadásul egyre „önállóbban” teszik ezt. A felnőttek közül még a felkészültebbek is folyton egy kicsit lemaradva érezhetik magukat a következő generáció mögött, ha az online térről és az ahhoz segítő eszközökről van szó.
A mai gyerekek sok időt töltenek a virtuális közegben. Számukra az internet élettér. Az online és az offline élet egyensúlyára való törekvés korábban nem látott kihívásokat jelent a gyermekek nevelésében résztvevők számára, akiknek az aggodalmai jellemzően a következők:
Az aggodalmak jogosak, viszont tehetünk azért, hogy az interneten is nagyobb biztonságban tudhassuk a kiskorúakat. Ehhez gyűjtöttünk össze néhány javaslatot:
1. ÖNKÉPZÉS
Felnőttként is. Ennek a cikknek az elolvasásával már meg is tesszük az első fontos lépést. Meglehet, hogy még egy másik világban nőttünk fel vagy, hogy nem igazán kötnek le bennünket a digitális vívmányok, mint ahogy az is, hogy enélkül is rengeteg a gondunk. Mégis, ha nem szeretnénk teljesen kirekesztve érezni magunkat gyermekeink, unokáink, tanítványaink… világából, rákényszerülünk az élethosszig tartó tanulásra. Ehhez nem kell nagy dolgokra gondolni, elég, ha nyitottak maradunk a téma iránt, időnként utánaolvasunk néhány kérdésnek. Ha van rálátásunk a digitális térben kínálkozó lehetőségekre és az ott felmerülő veszélyekre, nagyobb eséllyel fogjuk biztonságban tudni, és jó irányba terelgetni a fiatalságot.
2. PÉLDAMUTATÁS
Az első pontban említett önképzésnek számos pozitív hozadéka lehet. Ha a felnőttek lehetőségeikhez képest felkészülten, magabiztosan használják az internetet, az csodálatos példa a gyerekek előtt. Akkor lehet hitelesen biztonságtudatosságra nevelni, ha mi magunk is azok vagyunk, akkor számíthatunk nagyobb eséllyel az egészségesen kritikus gondolkodásra a felnövekvő generációtól, ha az minket is jellemez.
3. TECHNIKAI MEGOLDÁSOK
Az interneten a gyerekeket fenyegető veszélyek egy része megfelelő információbiztonsági intézkedésekkel elkerülhető:
|
Itt még nincs vége, FOLYTATJUK...! A 2. részben szó esik közösségi médiáról, értő figyelemről és digitális méregtelenítésről is.
„Mi volt ma az interneten?” - 2. rész
A cikket írta a PC Center Hungary Kft.
INFORMATIKAI SZOLGÁLTATÁSOK, INTERNETES MEGOLDÁSOK