Napvilágot látott, hogy több mobilgyártó is trükközik készülékeivel, ezáltal megtévesztheti a vásárlókat. Egy független kutatás menetét és eredményeit ismertetjük.
Cikkünkből kiderül, mely készülékek érintettek, és melyek állták ki a próbát.
Bebiztosíthatjuk-e magunkat az „újfajta” digitális, internetes kockázatokkal szemben?
Mit nyújtanak és mit nem a kiberbiztosítások?
Mire számíthatunk a későbbiekben?
Mi lesz, ha lebetegszem, baleset ér, elveszítem a munkahelyem, leég a házam...? Szinte a végtelenségig lehetne sorolni aggodalmainkat, melyekkel együtt kell élnünk. A „szokványos” kockázatok enyhítésére már régóta létezik megoldás... biztosítások formájában.
Vajon mi a helyzet az „újfajta” digitális, internetes kockázatokkal? Bebiztosíthatjuk-e magunkat vírustámadás, adatlopás, adatvesztés, adatokkal való visszaélés, közösségi médiában történő rágalmazás stb. esetére?
Részmegoldásokat már találunk a fent említett problémákra a biztosítási piacon, Magyarországon is. Köthetünk biztosítást többek között vírustámadásra, bankkártyaadatok illetéktelen felhasználására, csaló webáruházak által okozott anyagi károkra, adatvesztésre. Tudnunk kell azonban, hogy ezek a konstrukciók meglehetősen korlátosak, nem nyújtanak, nem nyújthatnak teljes körű védelmet.
Nem nyújthatnak teljes körű védelmet? Hogy kell ezt érteni?
Általánosságban azok a kockázatok biztosíthatók, melyek bekövetkezésük esetén egyértelműen kimutathatók, és melyek pénzben kifejezhető kárt okoznak. A kibertérben bekövetkező káreseményeket azonban nem mindig egyszerű beazonosítani, számszerűsíteni.
Gondoljunk csak az olyan adatszivárgásokra, melyek csak évek múltán kerültek napvilágra. |
|
Tovább nehezíti a helyzetet, hogy a kiberbiztosítási szegmensnek egyrészt nincs múltja (azaz nincs tapasztalat), másrészt a gyors technológiai haladás kockázatait igencsak nehéz megfelelő biztosítási ajánlatokkal lekövetni.
Hogyhogy mégis ígéretes dolognak tartják a kiberbiztosítást?
A kiberbiztosítást a biztosítási piac ígéretes szegmensének tartják. Napjainkban leginkább a nagy adatmennyiséggel dolgozó (nagy)vállalatokat foglalkoztatja a téma.
Idővel azonban várható, hogy átlagos felhasználók is kiberbiztosításokat fognak kötni, ugyanolyan természetességel, mint ahogyan megkötnek egy balesetbiztosítást. |
|
Számítani lehet arra is, hogy a biztosítótársaságok (is) szorgalmazni fogják ügyfeleik preventív magatartását. Vélhetően kedvezőbb biztosítási díjakkal számolhatnak majd azok a biztosítottak, akik a tőlük elvárható módon, megelőző intézkedésekkel védik informatikai rendszerüket, eszközeiket, adataikat.
Ne feledjük: a tudatosság és a megelőzés mindig olcsóbb, mint a kármentés.
PC Center Hungary Kft. - INFORMATIKAI SZOLGÁLTATÁSOK, INTERNETES MEGOLDÁSOK
Informatikai biztonsági szolgáltatások