Témánk: Mit tehetünk a gyermekek digitális biztonságáért, hogyan védhetjük őket az online világban?
Új, androidos mobiltelefonokat célzó zsarolóvírus terjed. Teszi ezt különösen nagy sebességgel, ugyanis nem egyesével, nem csak az egyes eszközökre történő letöltéssel támad, hanem adott esetben hozzáfér a telefonon tárolt címlistához. A címlistában szereplő mobilszámokra sms formájában terjeszti önmagát.
Mindezt a fogadó fél úgy érzékeli, mintha egy ismerősétől érkezne üzenet, aki ráadásul nevén szólítja őt. Az üzenet tartalmaz egy hivatkozást, melyre kattintva az sms szövegében előrevetített tartalom helyett „mindössze” egy hívatlan vendég kívánkozik a készülékre - a zsarolóvírus.
Letöltését követően a kártékony szoftver először újabb sms üzeneteket küld a névjegyzékben szereplőknek, majd titkosítja a már fertőzött eszközön található tartalmakat (fájlokat), végül a támadó pénzt kér a feloldásért.
A ZSAROLÓVÍRUSOK SENKIT ÉS SEMMIT NEM KÍMÉLNEK
A szóban forgó zsarolóvíruson kívül még számtalan további hasonlóan kártékony szoftver terjed. Ezek magánszemélyeket, vállalkozásokat, egyéb szervezeteket, akár egész városokat is célba vehetnek. Egyéni felhasználók esetén jellemzően néhány tízezer forintnak megfelelő váltságdíjjal lehet számolni, de világszinten egy átlagszervezetnek több tízmillió forintjába is kerülhet egy-egy ilyen támadás.
Az Egyesült Államokban már kormányzati- és közintézmények, jelentős informatikai infrastruktúrával rendelkező okosvárosok is estek áldozatul zsarolóvírusoknak. Volt olyan város, ahol egy hétig állt az informatikai rendszer. Több állam is fizetni kényszerült, esetükben átszámolva akár több száz millió forintos váltságdíjakról is beszélhetünk.
A fenti elképesztő számokat látva már érthető, hogy mekkora „üzletről” beszélünk, évente 20.000 milliárd forintnál is többre tehető a hekkerek által ily módon szerzett bevétel.
Fontos azonban, hogy alapvetően NEM JAVASOLT ENGEDNI A ZSAROLÁSNAK, |
MÉGIS MILYEN LEHETŐSÉGEINK VANNAK A ZSAROLÓVÍRUSOKKAL SZEMBEN?
Előfordulhat, hogy szakértő segítségével sikerül feloldani egy nem várt titkosítást vagy csökkenteni a vírus által okozott károkat. Mivel azonban a helyreállítás sikeressége meglehetősen bizonytalan, legtöbbet a megelőzés érdekében tehetünk.
Megelőzés terén a három kulcsszó: VÉDELEM, MENTÉS, TUDATOSSÁG!
# VÉDELEM:
Nyilvánvalóan lényegesen kevésbé sebezhető az az eszköz illetve az a rendszer, melyet szakszerű informatikai biztonsági védelemmel látnak el, melyet folyamatosan felügyelnek, és melyen rendszeresen elvégzik a szükséges frissítéseket.
Ha nem összetett informatikai rendszerről, hanem csak egyetlen magáncélú okostelefonról van szó, akkor is javasolt azt naprakészen tartani. Érdemes beállítani az automatikus frissítést, továbbá megbízható vírusvédelemmel ellátni az eszközt.
ESET vírusvédelem licencek otthoni és vállalati felhasználóknak
# MENTÉS, BIZTONSÁGI MENTÉS:
Fontosságát nem lehet elégszer hagsúlyozni. Munkánk során vagy szabadidős tevékenységeink alatt készült elektronikus adataink értéket képviselnek, és szeretnénk, ha hosszú távon megmaradnának. Ezért fontos számítógépünkről, mobiltelefonunkról, egyéb adattároló eszközeinkről biztonsági mentést készíteni valamilyen külső adathordozóra vagy felhős tárhelyre.
Hogyan néznek ki a felhők? Hol vannak a nagy adatközpontok? c. cikkünk
Tudjunk arról is, hogy komolyabb incicens esetén a támadás ideje alatt elérhető valamennyi csatlakoztatott eszköz (pl. pendrive, külső merevlemez, memóriakártya) is veszélyben van. Emellett az elérhető belső hálózati meghajókon és felhős tárhelyeken található adatok biztonsága a beállított informatikai védelemtől függ.
Egy mobiltelefont érő támadást követően szükség lehet a gyári állapot visszaállítására. Ilyenkor igencsak jó szolgálatot tesz, ha korábban megfelelő módon mentettük adatainkat, hiszen így a helyreállítás könnyen megtörténhet.
# TUDATOSSÁG:
A varázsszó, ami rendszeresen előkerül írásainkban. Nem titkolt célunk ugyanis a tudatos internet- és eszközhasználatra történő figyelemfelhívás.
Egészséges gyanakvással és kritikai érzékkel, megfelelő körültekintéssel, némi utánajárással sok kellemetlenségtől óvhatjuk meg magunkat.
Néhány jó tanács kifejezetten a telefonokat célzó zsarolóvírusok elkerüléséhez (a teljesség igénye nélkül):
Ami pedig a cikk elején említett zsarolóvírust illeti, bizonyára nem fogunk áldozatul esni, ha észrevesszük, hogy bár ismerősünktől érkezett az sms, de:
ATV Start interjú Keleti Arthurral az új Android Ransomware-ről
Forrás: www.youtube.com
Közzététel: 2019. aug. 6.
A cikket a benne megjelölt források felhasználásával írta a PC Center Hungary Kft.
INFORMATIKAI SZOLGÁLTATÁSOK, INTERNETES MEGOLDÁSOK