Se számítógép, se laptop, se tablet, se okostelefon, se wifi, se közösségi háló, de még csak egyetlen okoskütyű sem, sehol a közelben. Vajon el tudunk még képzelni egy ilyen világot?
Az elképzelésen túl: vajon milyen lenne megélni?
Rendkívül népszerűek az internetre kötött, mikrofonnal, esetleg kamerával is felszerelt okosjátékok (pl. babák, robotok). Sok háztartásban került belőlük a karácsonyfa alá is.
Hogyan műkdödik egy okosjáték?
Használójának (többnyire gyerekekről van szó!) szóban elhangzó kérdéseit, utasításait, válaszait továbbítja egy távoli szerverre, ahonnan a beérkezett információk értelmezését követően megtörténik a válaszadás vagy más reakció visszaküldése.
Ártalmatlannak tűnik ugyan ez a „beszélgetés”, de észre kell venni, hogy a játék során sok-sok személyes információ hangozhat el (pl. gyermek és szüleinek neve, lakóhely, iskola, kedvenc étel, kedvenc játékok, stb).
A játékok szoftverét pedig akár meg is lehet hekkelni. Még az is lehet, hogy egy „támadó” beszélget a gyerekkel, vagy csak rögzíti, amit a gyerek mond.
Hogy nem csupán feltételezett veszélyekről van szó, ezt több eset is igazolja.
Ízelítőül:
Ahogy az már kiderült, az okosjátékok egy sor személyes adatot gyűjthetnek és tárolhatnak.
Ha internetre kötött játék van az otthonodban, akkor családod biztonsága érdekében a következő általános tanácsokat érdemes megfogadnod:
Írta PC Center Hungary Kft. a http://hvg.hu/ Kémkednek az okosjátékok, vigyázzon, mit tesz a karácsonyfa alá c. cikkben szereplő információkat is felhasználva.