Újra divatba jöttek a régi számítógépeken és konzolokon futó retro játékok. A régi örömök újbóli átéléséhez nem kell feltétlenül évtizedekkel ezelőtt elpakolt számítógépek után kutatnod vagy újra kiadott régi konzolt vásárolnod.
Rendkívül népszerűek az internetre kötött, mikrofonnal, esetleg kamerával is felszerelt okosjátékok (pl. babák, robotok). Sok háztartásban került belőlük a karácsonyfa alá is.
Hogyan műkdödik egy okosjáték?
Használójának (többnyire gyerekekről van szó!) szóban elhangzó kérdéseit, utasításait, válaszait továbbítja egy távoli szerverre, ahonnan a beérkezett információk értelmezését követően megtörténik a válaszadás vagy más reakció visszaküldése.
Ártalmatlannak tűnik ugyan ez a „beszélgetés”, de észre kell venni, hogy a játék során sok-sok személyes információ hangozhat el (pl. gyermek és szüleinek neve, lakóhely, iskola, kedvenc étel, kedvenc játékok, stb).
A játékok szoftverét pedig akár meg is lehet hekkelni. Még az is lehet, hogy egy „támadó” beszélget a gyerekkel, vagy csak rögzíti, amit a gyerek mond.
Hogy nem csupán feltételezett veszélyekről van szó, ezt több eset is igazolja.
Ízelítőül:
Ahogy az már kiderült, az okosjátékok egy sor személyes adatot gyűjthetnek és tárolhatnak.
Ha internetre kötött játék van az otthonodban, akkor családod biztonsága érdekében a következő általános tanácsokat érdemes megfogadnod:
Írta PC Center Hungary Kft. a http://hvg.hu/ Kémkednek az okosjátékok, vigyázzon, mit tesz a karácsonyfa alá c. cikkben szereplő információkat is felhasználva.